LP2985-28DBVTG4 datasheet
 Скачать datasheet 04023J0R3ABSTR.pdf Файл формата Pdf (20 страниц, 397,88 kb)
  • Маркировка
    LP2985-28DBVTG4
  • Производитель
    TI (Texas Instruments)
  • Описание
    TI (Texas Instruments) LP2985-28DBVTG4 Current - Limit (min): - Current - Output: 150mA (Max) Mounting Type: Surface Mount Number Of Regulators: 1 Operating Temperature: -40?°C ~ 125?°C Package / Case: SOT-23-5, SC-74A, SOT-25 Regulator Topology: Positive Fixed Series: - Voltage - Dropout (typical): 0.28V @ 150mA Voltage - Input: Up to 16V Voltage - Output: 2.8V Product Category: Low Dropout Regulators - LDO RoHS: yes Input Voltage MAX: 16 V Output Voltage: 2.8 V Dropout Voltage (Max): 0.003 V at 0 A Output Current: 150 mA Number of Outputs: 1 Output Type: Fixed Maximum Operating Temperature: + 125 C Mounting Style: SMD/SMT Input Bias Current (Max): 0.85 mA Input Voltage MIN: + 2.2 V Line Regulation: 0.014 % / V Minimum Operating Temperature: - 40 C Factory Pack Quantity: 250 Voltage Regulation Accuracy: 1.5 % Package: SOT-23