LP2985IM5-6.1/NOPB datasheet
 Скачать datasheet 04023J0R3ABSTR.pdf Файл формата Pdf (20 страниц, 397,88 kb)
  • Маркировка
    LP2985IM5-6.1/NOPB
  • Производитель
    National Semiconductor
  • Описание
    National Semiconductor LP2985IM5-6.1/NOPB Current - Limit (min): - Current - Output: 150mA Dropout Voltage Vdo: 280mV Filter Terminals: SMD Mounting Type: Surface Mount No. Of Pins: 5 Number Of Regulators: 1 Operating Temperature: -40?°C ~ 125?°C Operating Temperature Range: -40?‚?°C To +125?‚?°C Output Current: 150mA Output Voltage Fixed: 6.1V Package / Case: SOT-23-5, SC-74A, SOT-25 Primary Input Voltage: 16V Regulator Topology: Positive Fixed Rohs Compliant: Yes Series: - Termination Type: SMD Voltage - Dropout (typical): 0.28V @ 150mA Voltage - Input: Up to 16V Voltage - Output: 6.1V Other Names: LP2985IM5-6.1, LP2985IM5-6.1TR