LP2980AIM5-3.8/NOPB datasheet
 Скачать datasheet 04023J0R3ABSTR.pdf Файл формата Pdf (20 страниц, 397,88 kb)
  • Маркировка
    LP2980AIM5-3.8/NOPB
  • Производитель
    National Semiconductor
  • Описание
    National Semiconductor LP2980AIM5-3.8/NOPB Current - Limit (min): 100mA Current - Output: 50mA Mounting Type: Surface Mount Number Of Regulators: 1 Operating Temperature: -40?°C ~ 125?°C Package / Case: SOT-23-5, SC-74A, SOT-25 Regulator Topology: Positive Fixed Series: - Voltage - Dropout (typical): 0.12V @ 50mA Voltage - Input: Up to 16V Voltage - Output: 3.8V Other Names: LP2980AIM5-3.8