MIC5259-2.8YML TR datasheet
 Скачать datasheet 04023J0R3ABSTR.pdf Файл формата Pdf (20 страниц, 397,88 kb)
  • Маркировка
    MIC5259-2.8YML TR
  • Производитель
    Micrel
  • Описание
    Micrel MIC5259-2.8YML TR Current - Limit (min): 350mA Current - Output: 300mA Dropout Voltage@current (max): 0.5@300mA Dropout Voltage@current (typ): 0.15@150mA/0.3@300mA ID_COMPONENTS: 1393499 Input Voltage (max): 6V Input Voltage (min): 2.7V Lead Free Status / Rohs Status: Compliant Line Regulation: 0.3%/V Load Regulation: 0.6% Mounting: Surface Mount Mounting Type: Surface Mount Number Of Outputs: Single Number Of Regulators: 1 Operating Temp Range: -40C to 125C Operating Temperature: -40?°C ~ 125?°C Operating Temperature Classification: Automotive Output Current: 300mA Output Voltage: 2.8V Output Voltage Accuracy: ?±1.5% Package / Case: 6-MLF?®, QFN Package Type: MLF Pin Count: 6 Polarity Type: Positive Quiescent Current (max): 150uA Regulator Output Type: Fixed Regulator Topology: Positive Fixed Series: - Topology: LDO Voltage - Dropout (typical): 0.3V @ 300mA Voltage - Input: Up to 6V Voltage - Output: 2.8V Voltage Regulator Type: Linear Other Names: MIC5259-2.8YMLTR